Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Staff Contacts | Home RSS
 
 
 

Niagara’s Carlton a winner at Dome meet

Indoor start for Jets, Trojans, Bobcats, Badgers

April 19, 2013
The Daily News

MARQUETTE - Niagara's Jenna Carlton, a WIAA state qualifier last season, turned in the areas lone individual first-place performance at Thursday's Division 3 Dome Invitational track and field meet Thursday at the Superior Dome.

Carlton won the 800-meter race, in a final that also included Niagara's Maria Miller in fifth and Florence's Emma Baumgart in eighth.

Nearly two dozen schools participated in Thursday's meet, with Niagara, Florence, North Central and Forest Park representing the local area.

Article Photos

Matt Keiser/Mining Journal Photo
Forest Park’s Amanda Bustillos competes in the long jump at the Superior Dome Division 3 Track Meet on Thursday.

Along with Carlton's win in the 800, Shanna Nordell went third in the 400, and the Lady Badgers' relay team of Rachel Brouillire, Miller, Nordell and Carlton clipped Forest Park's Georgie Dohl, Libby Shamion, Katie McCole and Mary Grandahl in the 1600. Niagara clocked 4:40.45 to the Lady Trojans' 4:40.85 for the victory.

Dohl gave Forest Park its best individual finish with a second in the 55 hurdles, while Grandahl finished third in the 200. Maria Stankewicz sixth in the 300 and seventh in the 100. Amanda Bustillos took seventh in the 3200, and Melina Doering tied for seventh in the long jump. Forest Park added a fourth in the 800 meter relay, run by Dohl, Kendra Campbell, Sierra Sholander and Grandahl.

Along with her 800 performance, Florence's Baumgart placed fourth in the long jump. Maddy Doll threw for third in the shot put for the Bobcats.

North Central's Sydney Campbell tied for third in the high jump, and Lexi Cryderman tied for eight in the pole vault.

As a team the Trojans led the area contingent with 34.5 points, good for fifth overall behind Brimley (77), Lake Linden-Hubbell (50), Pickford (42) and Dollar Bay (41). Niagara tied Chassell for sixth with 33 points.

Like the girls, it was incredibly close finish between Niagara and Forest Park in the boys 1600 meter relay. The Badgers' Brett Pultz, Ian Kawetschanky, Joey Swanson and Nate Moll finished first in 3:53.82, with Forest Park's Chris Hilberg, Billy Ragio, Lee Graff and Derek Aberly an eyelash behind at 3:53.90.

Forest Park also scored in the 800 and 3200 relays. Jon Curtis, Jeff Marchi, Alex Bortolini and Aberly went fifth in the 3200, while Connor Dalpra, Graff, Austin Snell and Max Peterson took sixth in the 800.

Trojans' Billy Ragio grabbed fifth in the long jump and seventh in the 400. Aberly added a second-place effort in the 800, in a close finish with winner Paul Buerger of Bessemer. Hilberg settled for second in the high jump, and Steve Hallman took eight in the shot put.

For Niagara, Swanson a second back for second in the 1600. Jordan Zawada was seventh in 200, and Pultz, Wyatt Aderman, Kawetschanky and Zawada finished eighth in the 800 relay.

North Central went six and seven in the 55 hurdles with Logan Martin and Damon Labre. Josh Granquist was fourth in the 800. Tristen Harper placed seventh in the 400. Eric Prestay wound up fifth in the shot put, and Caleb Martin was seventh in high jump.

Forest Park's seventh place team finish led area squads. Rapid River (74), Pickford (60) and Lake Linden-Hubbell (49) filled out the top three.

Results follow:

Division 3 Dome

Invitational

Boys

Rapid River 74, Pickford 60, Lake Linden-Hubbell 49, Bessemer 44, Superior Central 39, Munising 35, Forest Park 34, Wakefield-Marenisco 27, Mid Peninsula 26, Chassell 24, North Central 23, Niagara, Wis. 22, Big Bay de Noc and Bark River-Harris 14, Munising Baptist-Grand Marais 12, Brimley 10, Dollar Bay 8, Engadine 5, Ontonagon 2, Baraga and Florence, Wis. 0.

3200 relay - 1, Superior Central (Spranger, Seppanen, N. Maki, Kienitz), 9:09.7; 2, Pickford; 3, Rapid River; 4, North Central; 5, Forest Park; 6, Munising; 7, Dollar Bay; 8, Lake Linden-Hubbell.

55 hurdles - 1, Pajnich, RR, 9.07; 2, Johnson, RR; 3, Norberg, RR; 4, Brogan, Mun; 5, Marietta, LL-H; 6, Martin, NC; 7, Labre, NC; 8, Heckel, LL-H.

100 - 1, Michaels, Chas, 11.85; 2, Winkler, W-M; 3, Ward-Harbaum, MB-GM; 4, Kumpula, LL-H; 5, Gauthier, Mun; 6, Coullard, Pick; 7, Pearson, RR; 8, Smith, Bess.

800 relay - 1, Bark River-Harris (Emmes, Arnt, Martin, Mathias), 1:43.42; 2, Lake Linden-Hubbell; 3, Pickford; 4, Wakefield-Marenisco; 5, Bessemer; 6, Forest Park; 7, Engadine; 8, Niagara.

1600 - 1, Hannah, Mun, 5:06.93; 2, Swanson, Nia; 3, Blair, RR; 4, Mazurek, Bess; 5, Aikens, Brim; 6, Andrezjak, Pick; 7, Houle, DB; 8, Dean, W-M.

400 - 1, Potvin, BB, 54.72; 2, N. Maki, SC; 3, Bruning, Pick; 4, Collins, Eng; 5, Knight, LL-H; 6, Harper, NC; 7, Ragio, FP; 8, Gerovac, Bess.

800 - 1, Buerger, Bess, 2:14.36; 2, Aberly, FP; 3, Kienitz, SC; 4, J. Granquist, NC; 5, Firack, Pick; 6, Spranger, SC; 7, Swanson, Nia; 8, Dean, W-M.

200 - 1, Coullard, Pick, 24.77; 2, Kumpula, LL-H; 3, N. Maki, SC; 4, Pearson, RR; 5, Michaels, Chas; 6, H. Messersmith, BR-H; 7, Zawada, Nia; 8, Suomis, Ont.

3200 - 1, Hannah, Mun, 11:00.02; 2, Blair, RR; 3, Aikens, Brim; 4, Houle, DB; 5, Mazurek, Bess; 6, Andrezjak, Pick; 7, Carlson, SC; 8, Kangas, DB.

1600 relay - 1, Niagara (Pultz, Kawetschanky, Swanson, Moll), 3:53.82; 2, Forest Park; 3, Pickford; 4, Superior Central; 5, Bessemer; 6, Bark River-Harris; 7, North Central; 8, Rapid River.

High jump - 1, C. Branstrom, MP, 5-10; 2, Hilberg, FP; 3, B. Branstrom, MP; 4, T. Branstrom, MP, Potvin, BB and Smith, Bess (tie); 7, Martin, NC; 8, Kaikko, Ont.

Long jump - 1, Smith, Bess, 20-9; 2, Coullard, Pick; 3, Ward-Harbaum, MB-GM; 4, Kumpula, LL-H; 5, Ragio, FP; 6, LaVigne, Pick; 7, Metter, RR; 8, Ambuchi, LL-H.

Pole vault - 1, Michaels, LL-H, 12-4; 2, Metter, RR; 3, Marietta, LL-H; 4, Rundell, Bess; 5, Ambuehl, LL-H; 6, Hautala, W-M; 7, Beau Dupuis, LL-H; 8, Blake Dupuis, LL-H.

Shot put - 1, Pearson, RR, 46-6.5; 2, Pikka, W-M; 3, B. Branstrom, MP; 4, Gauthier, Mun; 5, Prestay, NC; 6, Hardwick, RR; 7, Lane, W-M; 8, Hallman, FP.

Girls

Brimley 77, Lake Linden-Hubbell 50, Pickford 42, Dollar Bay 41, Forest Park 34 1/2, Niagara and Chassell 33, Superior Central 32, Bark River-Harris 30, Engadine 27, Munising Baptist-Grand Marais 25, Ontonagon and Mid Peninsula 19, Bessemer 16 1/2, Florence 12, Baraga 7 1/2, Rapid River and Munising 7, North Central 6, Big Bay de Noc 2, Wakefield-Marenisco 0.

3200 relay - 1, Brimley, 11:15.7; 2, Pickford; 3, Lake Linden-Hubbell; 4, Dollar Bay; 5, Superior Central; 6, Rapid River; 7, Bessemer; 8, Mid Peninsula.

55 hurdles - 1, Hood, Eng, 9.64; 2, Dohl, FP; 3, Cruickshank, Pick; 4, Wardynksi, Ont and Fish, Bar; 6, LaFlamme, MB-GM; 7, Gould, RR.

100 - 1, Dompier, Chas, 12.85; 2, Tyner, SC; 3, Lounds, Brim; 4, Peramaki, MB-GM and Wardynski, Ont (tie); 6, Nordell, Nia; 7, Stankewicz, FP; 8, Sutherland, LL-H and Parrotta, BR-H (tie).

800 relay - 1, Bark River-Harris (Sundquist, Parrotta, Madalinski, Jenshak), 2:01.63; 2, Superior Central; 3, Lake Linden-Hubbell; 4, Forest Park; 5, Engadine; 6, Brimley; 7, Pickford; 8, Rapid River.

1600 - 1, Carli Daavettila, DB, 6:14.63; 2, J. Daavettila, DB; 3, E. Chartrand, Brim; 4, Knight, LL-H; 5, Hagen, Pick; 6, Mills, Brim; 7, Lamb, Pick; 8, Cami Daavettila, DB.

400 - 1, Dompiere, Chas, 1:04.16; 2, Hood, Eng; 3, Nordell, Nia; 4, Graham, Brim; 5, Hendrickson, LL-H; 6, Stankewica, FP; 7, Wondergram, Pick; 8, Schultz, BR-H.

800 - 1, Carlton, Nia, 2:43.24; 2, Smith, Pick; 3, Knight, LL-H; 4, Ongie, LL-H; 5, Miller, Nia; 6, Marsh, Mun; 7, Hanson, MP; 8, Baumgart, Flor.

200 - 1, Dompiere, Chas, 27.34; 2, Tyner, SC; 3, Grandahl, FP; 4, Hood, Eng; 5, Marsh, Mun; 6, Wilson, Brim; 7, K. Chartrand, Brim; 8, Blake, Ont.

3200 - 1, E. Chartrand, Brim, 13:31.34; 2, Carli Daavettila, DB; 3, Cami Daavettila, DB; 4, Lamb, Pick; 5, Busser, DB; 6, J. Pietila, Chas; 7, Bustillos, FP; 8, Piasecki, LL-H.

1600 relay - 1, Niagara (Brouillire, Miller, Nordell, Carlton), 4:40.85; 2, Forest Park; 3, Pickford; 4, Ontonagon; 5, Lake Linden-Hubbell; 6, Brimley; 7, Superior Central; 8, Mid Pen.

High jump - 1, Graham, Brim, 5-0; 2, Shope, MP; 3, Campbell, NC and Parrotta, BR-H (tie); 5, Bogaczyk, Bess; 6, Fish, Bar; 7, Leckson, BB; 8, Smith, Pick.

Long jump - 1, Peramaki, MB-GM, 15-5.5; 2, Graham, Brim; 3, Tyner, SC; 4, Baumgart, Flor; 5, Wilson, Brim; 6, Hanson, MP; 7, Audette, LL-H and Doering, FP.

Pole vault - 1, Palo, BR-H, 8-0; 2, Peramaki, MB-GM; 3, Audette, LL-H; 4, Stewart, Ont; 5. Holzberger, LL-H; 6, Corrigan, LL-H; 7, Rowe, Bess; 8, L. Cryderman, NC and Lekies, Bess (tie).

Shot put - 1, Bogaczyk, Bess, 33-0; 2, Archambeau, Brim; 3, Doll, Flor; 4, VanDamme, MP; 5, Brockway, RR; 6, Petrie, BR-H; 7, Formolo, Eng; 8, H. Branstrom, MP.

 
 

 

I am looking for:
in:
News, Blogs & Events Web